
Lesz, ami lesz – Carson Coma interjú (VENDÉGPOSZT)
A Carson Coma második nagylemeze új köntösbe rázza a magyar tánczenét, ízlésesen kimaxolja a retrómániát és lazán tálal világmegfejtéseket. A Lesz, ami lesz dalaira és a fiatal bandára egyaránt jellemző a bohóság és a humoros hangvétel. Az októberben megjelent lemez apropóján beszégettünk az együttes frontemberével, Fekete Giorgióval. Bíró Hunor interjúja következik:
Debütáló albumotok, a Corduroy Club után viszonylag hamar jelentkeztetek a Lesz, ami lesz c. kiadvánnyal. Többnyire nem ez a tendencia – főleg a feltörekvő zenekaroknál – ,hogy két év alatt két nagylemezzel jelentkeznek. Nektek mégis, hogy-hogy így jött ki a lépés?
-Giorgio: 2019 őszén, vagyis nagyjából félévvel az első lemezünk megjelenése után kezdtünk el intenzíven új dalokat írni, ekkor megírtuk nagyjából a lemez felét. A dalok másik fele az idei tavaszi karantén során született, és online, rengeteg demót küldözgetve raktuk őket össze.
Milyen megfontolásból váltottatok angolról inkább magyar nyelvű dalszövegekre? Lemondtatok a világhírnévről? (Esetleg sosem vágytatok világhírnévre?)
-Ez a folyamat tulajdonképpen már a Corduroy Club megírásánál elkezdődött, hiszen a két legkésőbb megírt dal arról a lemezről a Kreolkék Pillanatok és az Elmélkedések Egy Magasabb Rendű Életforma Esetleges Hiányáról. Barnival (Héra Barnabás – a szerk.) – akivel a szövegek döntő többségét írjuk – egyszerre szabadultunk meg attól a belső gáttól, hogy ha az ember magyarul ír dalszöveget, akkor az szükségszerűen és automatikusan belecsúszik a magyaralter zsánerbe – amit persze mindketten szeretünk, de ez más kérdés, hehe. Idővel meggyőztük egymást, hogy ez tulajdonképpen hülyeség, sőt, sokkal jobb érzés az anyanyelvünkön kifejezni önmagunkat, sokkal részletesebben lehet írni az érzéseinkről.
Több dalotokban is feltűnik ez az önmagát kereső “hobbihajótörött” huszonéves motívuma, ugyanakkor mégis azt mondjátok, hogy fiatalon mi értelme van szomorkodni? Szerintetek hova vezethető vissza ez a kettősség, ami summa summárum meghatározza ennek a generációnak a mentalitását?
-Egy mondatba összefoglalva: úgy, hogy rossz dolgok, tulajdonságok mindig vannak, de nem szabad engedni, hogy átvegyék az irányítást, és megakadályozzanak abban, hogy jó kedved legyen.

Egyébként a Boldog szülinapot (Rohadj meg) egy konkrét személyhez íródott? Van konkrét sztori?
-Igen, de szerintem nem tud róla, ezért inkább nem mesélem el a sztorit… Majd egyszer mindenképp!
Úgy gondolom, a Korda Györggyel ápolt viszonyotokról már kimerítően nyilatkoztatok más interjúkban, szóval inkább az érdekelne, hogy honnan ez a nagy retrómánia? (zeneileg és képi világban)
-A hatvanas évek szeretete volt a közös motívum hatunk – egyébként nagyon különböző – zenei világában, ezért az elején automatikusan jött, hogy akkor nagyjából ezen alapuló zenét fogunk játszani. Ez persze idővel sokat formálódott. Képileg pedig: így szeretünk öltözködni és ennyi, nincs nagy koncepció mögötte.

Idén sikerült bezsebelnetek egy Fonogram díjat. Mi az a szakmai elismerés, ami szerepel a bakancslistátokon?
-Ú, az de király volt. Amikor épp megfogalmazom ezeket a válaszokat, két óra van hátra az MTV European Music Awards online díjátadójáig, amin jelöltek bennünket is az Év Magyar Produkciója díjára, szóval éppenséggel ezen izgulok nagyon. Egyébként minden ilyen jelölés (vagy esetleg díj) nagyon jól esik, de a legeslegfontosabb számunkra mindig is az lesz, hogy a közönségünk élvezze azt, amit csinálunk, és hogy hűek tudjunk lenni önmagunkhoz. (végül Dzsúdló nyerte az Év Magyar Produkciója díjat – a szerk.)
Az Én még sohasem lassan eléri a fél milliós megtekintést a YouTube-on. Mikor kiadtátok a dalt, gondoltátok volna, hogy ennyire sikeres lesz?
-Nem. Pár héttel a megjelenés után ránéztünk a megtekintések számára és csodálkoztunk, hogy wow. Ebben bizonyosan nagy szerepe lehet a klipnek is, amit Miki357 és stábja rendezett, akik munkájáért nagyon hálásak vagyunk, helóbeló! És helóbeló mindenkinek, aki valaha hallgatta-hallgatja!
Amúgy érdekel titeket, hogy milyen eléréseitek vannak a neten, vagy csak simán a közös bulizás motivál?
-Annyiban igen, hogy ez egy tök jó visszajelzés, viszont ami igazán motivál minket, az az, hogy sokan eljöjjenek a koncertjeinkre, és igen, együtt bulizzunk egy nagyot!
Honnan jött a “carson komák zsibongója” nevű Facebook-csoport ötlete? Mi a funkciója?
-Azt éreztük, hogy a hivatalos social media csatornáinkon nehéz igazán közvetlen kapcsolatot tartani a közönségünkkel, ami pedig számunkra nagyon fontos. Ezért megcsináltuk ezt a csoportot, amiben nem a zenekari, hanem saját személyes profiljainkkal vagyunk jelen, és az egyik fő funkciója, hogy együtt nevessünk a zsibongó tagjai által készített mémeken.
Hol látjátok a Carson Coma-t 10 év múlva? Ugyanilyen lazák lesztek vagy egy picit morcosabbak és szakállasak?
-Remek kérdés. Sajnos fogalmunk sincs, milyenek leszünk 10 év múlva, viszont hogy 50 év múlva mire számítunk, azt magába foglalja a Carson Coma Blues című dalunk. A szakállra visszatérve: egyelőre egyikőnk sem tud rendes szakállat növeszteni 🙁
Ha idén valaki csak egy lemezt hallgat meg, akkor miért pont a Lesz, ami lesz legyen az?
-Mert megtudhatja benne, hogy milyennek látjuk magunkat 50 év múlva! Viszont lehetőleg senki se hallgasson csupán egy darab lemezt idén, hallgassatok rengeteg jó lemezt és jó zenét!
Fotók: Dombóvári Judit, Elte Média
A teljes lemezt itt lehet meghallgatni: